21.9.2011

Ve 21:38 UT byla z rampy ELA-3 na kosmodromu v Kourou vypuštěna společností Atianespace nosná raketa Ariane-5, která dopravila na dráhu přechodovou ke stacionární dvě telekomunikační družice. 27 minut 24 vteřin po startu se na plánované dráze od horního stupně oddělila družice Arabsat-5C a za dalších 8:17 min družice SES-2.
***
Švédský ministr pro školství a vědu Jan Bjoerklund slavnostně zahájil provoz nového teleskopu v Onsala Space Observatory. Nový radioteleskop je největším, jaký byl ve Švédsku v posledních 35 letech postaven.
***
NASA oznámil, že družice UARS se pohybuje po dráze ve výšce 195 - 219 km a její zánik v hustých vrstvách atmosféry se očekává 23. září. Přesnější místo vstupu do atmosféry a přesný čas zániku budou postupně upřesňovány.
***
Na kosmodromu Bajkonur byla dokončena instalace šesti družic systému Globalstar na nosník, který je připraven ke spojení s horním stupněm nosné rakety. Datum startu družic je ale nejasné, neboť podle dřívějších zpráv požádala americká strana o odložení startu na prosinec.
***
Ruská média přinesla zprávu, že v minulých dnech proběhlo slavnostní odhalení památníku v usolské tajze, který připomíná přistání kosmické lodi Voschod-2 v roce 1965. Ma místě přistání byl vztyčen obelisk z černého granitu. O postavení památníku se nejvíce zasloužila Věra Kuzněcova, učitelka zeměpisu, která již dříve napsala o přistání Voschodu-2 v tajze knihu.
***
Ukrajinské ministerstvo přírody vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že Ukrajina využije pro sledování ekologické situace v zemi kosmické prostředky. Dálkové kosmické sledování se provádí ve vyspělých zemích, v čele jsou Spojené státy a Francie, a Ukrajina se zařadí mezi ně, píše se dále v prohlášení. Sledování ekologické situace na celém území se současně zlevní, a to až o 30%.
***
V Pekingu byla zahájena výstava Aviation Expo China 2011; čínská výstava se pořádá jednou za dva roky a představují se na ní firmy z oblasti letecké a kosmické techniky. Výstava potrvá do 24. září.
***
Družice Kosmos 2473, která odstartoval dnes v noci z kosmodromu Bajkonur, se úspěšně oddělila od urychlovacího bloku Briz-M na geostacionární dráze. Oznámil to Alexej Zolotochin, představitel ministerstva obrany Ruské federace. K oddělení došlo přesně podle plánu v 07:48 UT (09:48 SELČ).
***
Na kosmodromu Bajkonur byla spojena nosná raketa Proton-M s urychlovacím blokem Briz-M a telekomunikační družicí QuetzSat-1. Po dokončení mechanického spojení dojde k propojení elektrických rozvodů. Družice má být vypuštěna ještě během září.
***
Na čínském kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center byla včera vyvezena z montážní budovy na startovní rampu 921 nosná raketa CZ-2F s blokem kosmické stanice Tiangong-1 (Nebeský palác). Podle dřívějšího oznámení čínských medií by raketa měla odstartovat mezi 27. a 30. září.
***
Agentura Sinhua oznámila, že Čína plánuje vypuštění třetí měsíční sondy, která by měla v roce 2013 jako první čínské tělesa měkce přistát na povrchu Měsíce. Tato expedice se stane klíčovou částí druhé etapy programu Číny při výzkumu Měsíce.
***
Astronomové díky americkému Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) získali vzácné údaje o černých dírách a jejich výtryscích energie. Na základě infračervených pozorování byla vypracována nová studie, jejímž hlavním autorem je Poshak Gandhi z japonské JAXA. Studie byla zveřejněna v Astrophysical Journal Letters.
***
Americký NASA vybral osm nových projektů v rámci Astrobiology Science and Technology for Instrument Development Program (ASTID), na kterých se bude finančně podílet. Úkolem projektu ASTID je vývoj nových přístrojů pro budoucí vesmírné mise zaměřené na astrobiologii. Novéprojekty budou navzovat na dřívější americké programy Viking a Phoenix.
***
Z nové studie vzniku Slineční soustavy vyplývá, že velké planety se vytvořily z protoplanetárního disku obepínajícího Slunce ve vzdálenosti kolem 15 AU. Zbytky tohoto disku, která nebyly spotřebovány na stavbu velkých planet dnes pozorujeme jako Kuiperův pás.
***
Arianespace a Evropská kosmická agentura (ESA) podepsaly v minulém týdnu dohodu o vypuštění sondy BepiColombo, jejímž cílem bude planeta Merkur. Start je naplánován na červenec 2015 a k vynesení sondy z Guyana Space Center bude použita nosná raketa Ariane 5. Sonda Bepi Colombo je společným dílem ESA a japonské kosmické agentury JAXA.
***
V 00:47 SELČ byla z rampy 81 kosmodromu Bajkonur vypuštěna nosná raketa Proton-M, která vynesla na geocentrickou dráhu družici ruského ministerstva obrany Kosmos 2473. Devět minut po startu se družice s urychlovacím blokem Briz-M oddělila od nosné rakety a zahájila samostatný let. První fáze letu proběhla standardním způsobem.

Žádné komentáře:

Okomentovat