10.1.2012

Poslední aktualizace 11.1. 06:00 UTC
---------
Mluvčí Roskosmosu Aleksej Kuzněcov odmítl komentovat úterní prohlášení Vladimira Popovkina, že některé ruské satelity byly postiženy "nevysvětlitelnými" poruchami při letu mimo dosah ruských sledovacích stanic. Popovkin v rozhovoru pro list Izvestija řekl, že moderní technologie umožňují ovlivnit citlivá zařízení cizích sond. James Oberg, autor knihy o ruském vesmírném programu k Popovkinově větě řekl, že je projevem ruské tradice svalovat neúspěchy na cizí vliv.
***
Německá pobočka Orbcomm, OHB AG lucemburské společnosti LuxSpace oznámila, že družice VesselSat 2 vypuštěná 9. ledna čínskou raketou dosáhla pracovní oběžnou dráhu. Podle telemetrických dat je aparatura družice v pořádku a je připravena začít normálně pracovat.
***
NASA uzavřela kontrakt se společností a.i. solutions Inc. z Lanhamu, která bude zajišťovat v rámci Launch Services Program komplexní služby při přípravě a vypuštění vědeckých družic nové generace. Hodnota kontraktu je 138,1 miliónu USD a jeho plnění začíná v únoru 2012 dvouměsíční zkušební fází.
***
Generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain se setkal se zástupci médií na tradiční novoroční schůzce v Paříži. Dordain hovořil o výsledcích roku 2011 a seznámil novináře s plány na rok letošní. Prvním kosmickým startem letošního roku bude let nové evropské rakety Vega 9. února.
***
NASA a Evropská kosmická agentura (ESA) studují možnost účasti ESA na americkém projektu lodi Orion. ESA by mohla spolupracovat na servisním modulu, který by mohl být odvozen z evropských lodí ATV. NASA by tak mohla snížit finanční náklady na přípravu vlastních pilotovaných letů do kosmu.
***
Řídící tým Fermiho kosmického gamateleskopu oznámil, že pomocí jeho Large Area Telescope (LAT) bude provedeno sčítání vysoce energetických objektů ve vesmíru. LAT snímá celou oblohu každé tři hodiny a registruje gama záření. Teleskop pracuje ve vesmíru už tři roky.
***
Součástí 219. setkání Americké astronomické společnosti dnes bylo i vyhodnocení činnosti družice RXTE, která svými pozorováními zahájila nové studie týkající se fungování neutronových hvězd a černých děr. RXTE také stála u objevu "milisekundových pulsarů", které poprvé zaregistrovala v roce 1980.
***
Společnost Arianespace oznámila, že start nosné rakety Vega z kosmodromu v Kourou se uskuteční 9. února 2012. Jedná se o první start této evropské rakety lehké třídy; její nosnost na geocentrickou dráhu ve výšce 700 km je 1500 kg.
***
Agentura Interfax s odvolání na důvěryhodné zdroje uvedla, že příčinou nehody družice Meridian byla exploze na třetím stupni nosné rakety. Podle rozboru telemetrických dat údajně došlo k prudkému poklesu tlaku v nádržích, čemuž odpovídá explozivní porušení nádrže. Podle nejmenovaného zdroje zatím ale nejsou vyloučeny ani další příčiny nehody.
***
Tiskové oddělení Roskosmosu oznámilo, že ve vědecko-výzkumném středisku v Peresvetu pokračuje příprava ke statickým zkouškám prvního stupně nosné rakety Sojuz-2.1v. Po vstupní kontrole (která proběhla v pátek 6. ledna) byl stupeň převezen na zkušební stav IS-102, kde proběhne vlastní test.
***
Billy Quarles z University of Texas v Arlington ve své nové nové studii napsal, že v systému Kepler-16, objeveném teleskopem Kepler na podzim, by mohla planeta Kepler-16b mít měsíc s parametry vhodnými pro existenci tekuté vody. O své studii informoval na setkání Americké astronomické společnosti v texaském Austinu.
***
Na kosmodromu Bajkonur byl zahájen první pracovní den nového roku; v hale komplexu 254 byly obnoveny práce na přípravě nákladní lodi Progress M-14M a v hale komplexu 112 na její nosné raketě Sojuz-U. Pracovníci Kosmického střediska Južnyj začali prověřovat pozemní vybavení startovní rampy číslo 1.
***
Agentura RIA Novosti uvedla, že ruské letectvo plánuje letos vyzbrojit své jednotky 60 novými protiletadlovými systémy. Má se jednat o protiletadlové raketové systémy velkého dosahu S-400 a mobilní protiletadlové systémy krátkého dosahu Pancir-S1 (NATO kódové označení SA-22 Greyhound).
***
Posádka Mezinárodní kosmické stanice kromě pravidelných prací spojených s technickou oblsuhou systémů stanice a s vědeckými experimenty bude pořizovat záběry pro videopořad v rámci projektu Nauka 2.0. Řízení a orientaci stanice zajišťuje americký segment.

Žádné komentáře:

Okomentovat