pondělí

13.07.2015


Na základě snímků aparatury LORRI sondy New Horizons byl stanoven průměr trpasličí planety Pluto na 2370 km, což je o něco více, než se obecně uznává. Nově stanovená velikost současně znamená, že hustota planety je nižší, než se předpokládalo. Rovněž se ukazuje, že atmosféra Pluta je oproti předpokladům menší. Průměr měsíce Charon byl stanoven na 1208 km a odpovídá velikosti určené z pozemních pozorování.
http://www.nasa.gov/feature/how-big-is-pluto-new-horizons-settles-decades-long-debate

Indický ministr civlního letectví Ashok Gajapathi Raju dnes slavnostně spustil satelitní navigační systém GAGAN (GPS-Aided Geo Augmented Navigation ), který v oblasti Indie bude řídit letecký provoz. Gagan byl vyvinut Indickou kosmickou agenturou ve spolupráci s AAI (Airports Authority of India) a jeho účelem je vylepšit letové cesty a tím snížit náklady na palivo. GAGAN bude posrupně poskytovat služby nejen v Indii, ale i v oblasti Bengálského zálivu, jihovýchodní Asii a na Středním Východě.
http://www.ptinews.com/news/6249659_Gagan-satellite-based-navigation-system-launched.html

Sonda Rosetta se připravuje na přílet komety 67P/Churyumov-Gerasimenko do perihelia dráhy, během něhož bude poprvé z bezprostřední blízkosti studovat aktivitu jádra komety. Kometa se do přísluní dostane přesně za měsíc, 13. srpna, a Rosetta je první sondou, která může pozorovat kometu v této fázi.
http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/Rosetta/Rosetta_preparing_for_perihelion

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon, jímž se zřizuje státní korporace pro kosmickou činnost Roskosmos, která je postavena na základech Federální kosmické agentury a ORKK; generálním ředitelem nové korporace Roskosmos bude šéf Igor Komarov. Doposud v této oblasti působilo pět státních korporací.
http://tass.ru/kosmos/2115259

Na kosmodromu Bajkonur byla kosmická loď Sojuz TMA-17M, která byla vybavena komponenty paliva a stlačenými plyny, převezena do montážní haly, kde proběhne závěrečná část předstartovní přípravy. Příprava k letu k Mezinárodní kosmické stanici probíhá podle stanoveného plánu.
http://www.energia.ru/ru/iss/iss44/photo_07-13.html

NASA zveřejnil snímek Plutova měsíce Charon, který pořídila sonda New Horizons 11. července. Podle geologa Williama McKinnona, člena týmu mise New Horizons, je Charon poset krátery a propadlinami a zcela změnil náš názor na tento svět - z beztvaré ledové koule na objekt mající různě geologické útvary. Největší pozorovaný kráter na Charonu má průměr asi 96 km a jasné paprsky materiálu ukazují na relativně nedávný vznik (stáří zhruba jedna miliarda let).
http://www.nasa.gov/feature/charon-s-chasms-and-craters

V neděli 12. července se na kosmodromu Bajkonur konalo slavnostní vztyčení vlajek zemí účastnících se letu kosmické lodi Sojuz TMA-17M. Tradičního ceremoniálu, při kterém byly vztyčeny vlajky Ruska, USA, Japonska a Kazachstánu, se účastnili kromě členů hlavní a záložní posádky Sojuzu také zástupci Roskosmosu, vedení města Bajkonur a Střediska přípravy kosmonautů.
http://novosti-kosmonavtiki.ru/news/28734/

Krasnojarská firma ISS im. Rešetnjova dokončuje stavbu systému pro kontrolu přípravy a vypuštění kosmických aparátů. Nový systém je určen pro startovní komplexy na kosmodromech Bajkonur a Pleseck. Výstupní kontrola bude dokončena v nejbližší době a na podzim bude celý systém instalován na Bajkonuru; Zařízení pro kosmodrom Pleseck bude dokončeno v roce 2016.
http://tass.ru/kosmos/2113712

Pohled do minulosti (13. července):
1995 - z LC39B na Cape Canaveral odstartoval raketoplán Discovery s komunikační družicí TDRS 7 (20. výročí)
1975 - z LC43 na Cape Canaveral startovala meteorologická raketa Rocketsonde; dostup 62 km (40. výročí)
1965 - z kosmodromu Bajkonur startovala nosná raketa Vostok s družicí typu Zenit-2; havarovala (50. výročí)
1955 - z LC35 na White Sands odstartovala sondážní raketa Aerobee RTV-N-10a; dostup 69,2 km (60. výročí)
1955 - z White Sands byly odpáleny čtyři rakety Nike-R, jedna Nike A, jedna Nike T a dvě Honest John (60. výročí)
1955 - v Sovětském svazu byla pro vědecké účely předána první upravená balistická raketa R-11 (60. výročí)
1945 - v Novém Mexiku byla oficiálně otevřena nová raketová střelnice White Sands Proving Ground (70. výročí)

Šipka

Žádné komentáře:

Okomentovat