08.07.2016


Kypr se stal jedenáctou zemí, která podepsala dohodu o spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou jako spolupracující stát. Dokumenty byly podepsány 6. července na slavnostním ceremoniálu v Nikósii. ESA spolupracuje s Kyprem v oblasti výzkumu vesmíru už od roku 2009, kdy byla podepsána první dohoda o spolupráci.

Ředitel francouzské kosmické agentury CNES Jean-Yves Le Gall řekl, že Evropská kosmická agentura se vší pravděpodobností prodlouží svou účast v projektu Mezinárodní kosmické stanice do roku 2024. Definitivní rozhodnutí zatím nepadlo, ale CNES bude takové řešení podporovat. Účast v projektu ISS do roku 2024 už dříve potvrdily USA, Rusko, Kanada a Japonsko.

Americký astronaut Robert Kimbrough řekl na tuskové konferenci, že plánuje v rámci snímkování Země z paluby Mezinárodní kosmické stanice pořídit fotografie golfových hřišť po celém světě. Dalšími objekty jeho fotografií pak budou místa, kde žil a pracoval. Kimbrough odstartuje k ISS společně s ruskými kosmonauty Ryžikovem a Borisenkem 23. září a na Zemi se vrátí na jaře 2017.

Řídicí tým sondy Juno zahájil postupné zapínání vědeckých přístrojů na sondě, která 4. července přešla na oběžnou dráhu kolem planety Jupiter. Kompletní vědecká aparatura bude v provozu do konce července a následovat bude její kalibrování a pravděpodobně od 1. září bude zahájen zkušební provoz. Na 13. července je naplánována drobná korekce letové dráhy, jež upraví jovicentrickou dráhu sondy.

RKC Progress oznámil, že v rámci testování aparatury družice Aist-2D, která byla vypuštěna 28. dubna 2016 z kosmodromu Vostočnyj, byly pořízeny snímky zemského povrchu zobrazující asi 600 000 km2. Panchromatické snímky vykazují rozlišení 1,9 až 2,1 metru, multispektrální 4,4 metru. Dále byly vyzkoušeny přístroje pro sledování Země v infračervené oblasti spektra a další vědecká aparatura připravená na Samarské univerzitě.

Na zasedání společné rusko-kazašské mezivládní komise, které proběhne v Moskvě za řízení Dmitrije Rogozina, bude projednávána možnost předání některých objektů na kosmodromu Bajkonur do správy Kazachstánu. V současné době je na kosmodromu Bajkonur asi 1500 objektů, jež se nevyužívají a je otázkou, zda budou někdy využívány. Informoval o tom šéf Roskosmosu Igor Komarov a dodal, že komise bude také projednávat návrhy na nové společné projekty.

V Pekingu se uskutečnilo čtvrté plenární zasedání Národního výboru pro kosmický výzkum, které zahájil a řídil generální tajemník výboru Wu Ji, ředitel National Space Science Center. Na zasedání byly doporučeny čtyři projekty základního výzkumu: EP (sonda k ověření Einsteinovy teorie), WCOM (družice pro sledování koloběhu vody na Zemi), ASO-S (pokročilá orbitální sluneční laboratoř) a MIT (malá družice pro výzkum magnetosféry, ionosféry a termosféry). Národní výbor pro kosmický výzkum byl zřízen Čínskou akademií věd v květnu 2011 a jeho úkolem je navrhovat perspektivní kosmické projekty.

Firma Suzuki podepsala dohodu se skupinou Hakuto, která je zapojena do soutěže Google Lunar X-Prize. Podle této dohody bude firma Suzuki spolupracovat při maximálním snížení hmotnosti lunochodu a zpracuje systém pro autonomní řízení jízdy po Měsíci. Vítězem Google Lunar X-Prize bude ta skupina, která posadí svoje vozítko na povrch Měsíce, ujede s ním minimálně 500 metrů a z jízdy předá na Zemi snímky a video v HD kvalitě.

V blízkosti Země prolétá planetka 2016 NN15, odhadovaná velikost je mezi 8 a 27 metry, maximální přiblížení v 06:02 UT na vzdálenost 0,01116 AU (4,34 vzdálenosti Měsíce), planetka byla objevená 6. července 2016 - Mt. Lemmon Survey.

Pohled do minulosti (8. července):
1986 - ze základny Chejsa byla vypuštěna meteorologická raketa typu M-100B; dostup 88 km (30. výročí)
1976 - z Vandenberg AFB byly raketou Titan 3D vypuštěny vojenské družice KH-9, OPS 5366 a SESP 74-2 (40. výročí)
1976 - z Cape Canaveral byla nosnou raketou Delta 2914 vypuštěna telekomunikační družice Palapa 1 (40. výročí)
1976 - z PU-132/1 kosmodromu Pleseck byla raketou Kosmos-3 vypuštěna vojenská družice Kosmos 839 (40. výročí)
1966 - ze základny Kapustin Jar byla nosnou raketou Kosmos-2 vypuštěna vojenská družice Kosmos 123 (50. výročí)
1966 - ze základny Salto di Quirra odstartovala sondážní raketa Skylark-7C (ESRO S18); dostup 200 km (50. výročí)
1906 - narodil se Günther Hintze, německý raketový specialista, od ledna 1947 působil ve Fort Bliss (110. výročí)

Šipka