01.10.2016


Na kosmodromu Centre Spatial Guayanais ve Francouzské Guayaně byla dokončena montáž urychlovacích bloků k prvnímu stupni nosné rakety Ariane 5 určené ůro let s označením VA233. Tato raketa vynese v říjnu čtyři družice evropského navigačního systému Galileo, což bude poprvé, kdy je Ariane 5 použita v rémci tohoto projektu. Doposud družice Galileo startovaly ve dvojicích na nosných raketách Sojuz a v současné době je na oběžných drahách 14 družic systému Galileo.

Americké vojenské letectvo vyzvalo společnosti SpaceX a United Launch Alliance k podání nabídky na vypuštění experimentální průzkumné družice a šesti menších subsatelitů. Mise s označením STP-3 (Space Test Program) by měla startovat v polovině roku 2019. Generál Samuel Greaves, velitel střediska raketových systémů USAF, v doprovodném prohlášení uvedl, že cílem výzvy je podporovat zdravou hospodářskou soutěž a zajistit cenově dostupného a spolehlivého dodavatele startovních služeb.

Jeff Bezos oznámil, že příští let rakety New Shepard společnosti Blue Origin se uskuteční 4. října v 10:50 hod východoamerického času (14:50 UT). Při tomto letu bude testován havarijní systém záchrany kabiny s cestujícími. Bezoz řekl, že při testu může dojít k poškození nosné rakety a v případě, že se podaří zpětné přistání, půjde raketa do muzea (raketa už absolvovala čtyři úspěšné vzlety s bezpečným motorickým přistáním).

Ve středisku NASA Michoud Assembly Facility (MAF) v New Orleans bylo dokončeno svařování palivové nádrže pro první let nosné rakety SLS (Space Launch System) s kosmickou lodí Orion v roce 2018. Celková délka svarů na nádrži dosahuje 1,7 míle (2,7 km) Tato nádrž, vysoká 130 stop (39,6 metru), je největším dílem pro SLS a jedná se o druhou nádrž, která byla v MAF pro SLS vyrobena.

Časopis Popular Science napsal podle jakých pravidel a zákonů budou žít kolonisté na Marsu. Podle kosmické smlouvy z roku 1967, jíž jsou USA signatáři, nemůže nikdo vlastnit Mars, ale současně nezakazuje kolonizovat kosmická tělesa. Obyvatelé kolonií plánovaných společností SpaceX na Marsu se budou řídit americkými zákony, přestože kolonie nebude právně náležet Spojeným státům. Přiměřeně se zde bude aplikovat námořní právo, kdy v mezinárodních vodách platí na plavidlech právo toho státu, pod jehož vlajkou loď pluje.

Na probíhající 67. astronautickém kongresu se setkali generální ředitel Mexické kosmické agentury Francisco Javier Jimenez a náměstek generálního ředitele Roskosmosu Sergej Saveljev a jednali spolu o problematice dvoustranné spolupráce při výzkumu a mírovém využívání kosmického prostoru. Prioritní pro obě strany jsou satelitní navigace, dálkový průzkum Země a základní výzkum. Obě strany jsou připraveny v nejbližší době podepsat dohodu o spolupráci, která umožní realizaci společných projektů.

Evropská kosmická agentura oficiálně oznámila, že sonda Rosetta, která po dobu více než dvou roků zkoumala kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko ukončila podle plánu misi dopadem na její povrch. Sonda dosedla na povrch v aktivních oblastech regionu pojmenovaného Ma'at. Během sestupu kometa měřila složení plynu a prostředí blízko povrchu a současně pořídila snímky s vysokým rozlišením. Data se na Zemi přenášela v reálném čase, po dopadu byla veškerá komunikace skončena.

Spolumajitel společnosti S7 Group Vladislav Filjev oznámil, že vedení projektu Sea Launch (Morskoj start) bude přeneseno do Moskvy a Sea Launch AG se stane plně ruskou firmou. Pokud se týká startovní plošiny a velitelského plavidla, nic se měnit nebude a jejich fyzický převod do Ruska se zatím neplánuje. K obnovení startů nosných raket z plovoucí základny Sea Launch by mohlo dojít v roce 2018.

Náměstek ministra obrany Ruské federace Jurij Borisov řekl na mezinárodním fóru Mikroelektronika-2016, že armáda potřebuje elektronické součástky odolné vnějším vlivům jako je radiace a klimatické podmínky a navíc je nutná jejich vysoká spolehlivost. Armádní zakázky, zejména pro raketovou a kosmickou techniku, představují 5 až 10 procent objemu výroby, ale jsou jedny z nejsložitějších, uvedl Borisov.

Pohled do minulosti (1. října):
1986 - ze základny Kapustin Jar byly vypuštěna meteorologická raketa M-100B; dostup 79 km (30. výročí)
1986 - ze stanice Molodeznaja byla vypuštěna meteorologická raketa M-100B; dostup 79 km (30. výročí)
1976 - zemřel Albert Boyd (*1906), americký zkušební pilot USAF, 1949-51 velitel Edwards AFB (40. výročí)
1976 - ze základny Shriharikota startovala raketa RH-560; po poruše motoru dosáhla 100 km (40. výročí)
1966 - z Wallops Island odstartovaly dvě sondážní rakety Nike Cajun; dostup 115 a 126 km (50. výročí)
1966 - z základny Chejsa odstartovala sondážní raketa MR-12 k výzkumu atmosféry; dostup 174 km (50. výročí)
1966 - z kosmodromu Bajkonur byla cvičně odpálena balistická raketa R-16U; dostup asi 1210 km (50. výročí)
1956 - ze základny White Sands byla odpálena balistická raketa Little John výr. číslo PF-5 (60. výročí)
1956 - NACA doporučil provést důkladné testování letounu X-15 před zahájením pilotovaných letů (60. výročí)
1956 - z Cape Canaveral startovala raketa X-17 (R-8 4203-8), která dosáhla výšku 145 km (60. výročí)
1946 - ze startovního komplexu LC33 na White Sands byla odpálena balistická raketa Nike C (70. výročí)
1946 - na základně Point Mugu v Kalifornii zahájilo činnost Naval Air Missile Test Center (70. výročí)
1946 - americká firma Reaction Motors zahájila vývoj raketového motoru pro raketu Viking (70. výročí)
1946 - americký Army Ordnance spustil projekt dvoustupňové balistické rakety Bumper (70. výročí)
1906 - narozen Alexandr Vasiljevič Domračev, ruský činovník, 1951-58 první předseda GKOT (110. výročí)

Šipka

Žádné komentáře:

Okomentovat