20.01.2017


Ředitel podniku "Geoinformacionnyje sistemy" Národní akademie věd Běloruska Sergej Zolotoj řekl v Minsku, že Rusko postaví pro Bělorusko družici pro dálkový průzkum. Družici, která bude snímkovat zemský povrch s rozlišením asi 50 cm, postaví "Rossijskaja korporacija elektromechaniki" a vypuštění se předpokládá na přelomu let 2019 a 2020 pravděpodobně z kosmodromu Vostočnyj.

Předseda Indické kosmické agentury A. S. Kiran Kumar oznámil, že 17. ledna byla upravena dráha sondy MOM (Mars Orbiter Mission) kolem Marsu tak, aby se více pohybovala po osvětlené části dráhy. Na stávající dráze byla doba zatmění tak dlouhá (7 až 8 hodin), že to značně vyčerpávalo palubní baterie. Korekční manévr byl úspěšný a na sondě zůstala zásoba paliva asi 30 kg. Kiran Kumar dále uvedl, že už byly zahájeny práce na sondě Chandrayaan 2, jejíž start je předběžně naplánován na první polovinu roku 2018.

V Pekingu proběhl slavnostní ceremoniál, na kterém byla předána vyznamenání čínským kosmonautům Jing Haipengovi a Chen Dongovi. Kosmonauti byli oceněni za uskutečnění mise kosmické lodi Shenzhou-11 a dlouhodobou práci na modulu Tiangong-2. Tato mise je součástí ambiciozního plánu Číny vybudovat trvale obsazenou kosmickou stanici.

Firma Lockheed Martin (Palo Alto, Kalifornie) pracuje na studii vědeckých přístrojů pro zvažovaný kosmický teleskop WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope), jehož posláním bude zkoumat vzdálené galaxie a hledat ve vesmíru stopy temné energie. Firma vyvíjí mechanicko-optickou soustavu WOMA (Wide-Field Optical-Mechanical Assembly) a při tom vyžívá zkušenosti získané při stavbě přístroje NIRCam pro James Webb Space Telescope.

United Launch Alliance rozhodla odložit vzlet nosné rakety Atlas 5 s družicí SBIRS 3 (Space-Based Infrared System) minimálně o 24 hodiny. Příprava ke startu, který se měl uskutečnit dnes v 00:42 UT, probíhala normálně až do chvíle, kdy detektory zaregistrovaly potíže s užitečným zatížením. Po odstranění závady se v bezpečnostním koridoru objevilo letadlo a start byl zrušen. Další pokus o vypuštění proběhne na Cape Canaveral zítra v 00:52 UT.

Představitelé NPO Lavočkina předpokládají, že budoucí ruský lunochod bude vybaven stereokamerami, ktré umožní vytvořit 3D mapu navštívené části povrchu Měsíce. Měsíční vozítko bude opatřeno také speciálním procesorem, jenž bude v reálném čase zpracovávat obrazové informace a vytvářet 3D mapu okolí. Už dříve bylo oznámeno, že Ústav kosmických výzkumů RAN ve spolupráci s Moskevskou státní technickou univerzitou zpracovávají koncepty tří typů lunochodů.

Ruští vědci neuskuteční v roce 2017 plánované experimenty s pěstováním rostlin na Mezinárodní kosmické stanici. Důvodem je ztráta skleníku Lada-2, který bul zničen při havárii nákladní kosmické lodi Progress MS-04. Informovalo o tom tiskové odděleni moskevského IMBP (Institut mediko-biologičeskich problem). Už dříve pracovnice IMBP Margarita Levinskich uvedla, že stavba skleníku přišla na půl miliónu dolarů. Nejmenované zdroje z raketo-kosmického sektoru sdělili agentuře TASS, že nový skleník bude na ISS dopraven nejdříve v roce 2019.

Pohled do minulosti (20. ledna):
1987 – z LF03 na Vandenberg AFB byla odpálena balistická raketa Minuteman 1B; raketa selhala (30. výročí)
1977 – z kosmodromu Bajkonur byla nosnou raketou Sojuz-U vypuštěna průzkumná družice Kosmos 889 (40. výročí)
1977 – z kosmodromu Pleseck byla nosnou raketou Kosmos vypuštěna navigační družice Kosmos 890 (40. výročí)
1967 - na testovacím stavu v Douglas Sacramento došlo k explozi stupně S-4B pro raketu Saturn 503 (50. výročí)

Šipka
TOPlist

Žádné komentáře:

Okomentovat