25.01.2017


Senátor John Cornyn (republikán za stát Texas) a John Culberson předsatvili návrh zákona, který by ukládal agentuře NASA vypracovat plán pronikání člověka do vzdáleného vesmíru, přičemž hlavním cílem je přistání lidí na Marsu. Zákon by dále vyžadoval, aby NASA pravidelně poskytoval zprávy o plnění strategických cílů a plán pronikání do vzdáleného vesmíry by se každým pět let aktualizoval. Podle senátora Cornyho vychází návrh zákona doporučení zveřejněného ve zprávě výboru pro pilotované lety americké National Academy of Science z roku 2014.

Inženýři ze střediska NASA Goddard Space Flight Center zjistili příčinu anomálií při prosincových vibračních testech kosmického teleskopu JWST (James Webb Space Telescope). Příčinou bylo nedokonalé rozevření segmentů zrcadla způsobené chybnou fixací mechanizmu udržujícího segmenty ve správné poloze během vzletu.

Do finálového kola soutěže Lunar X Prize postoupilo pět týmů z původních šestnácti, a to SpaceIL, Moon Express, Synergy Moon, Team Indus a Hakuto. Vítězem a držitelem hlavní ceny (20 miliónů dolarů) se stane tým, který jako první přistane na povrchu Měsíce, vysazené vozítko ujede minimálně 500 metrů a během jízdy bude v reálném čase vysílat na Zemi video s vysokým rozlišením. Posledním dnem pro splnění úkolu je 31. prosinec 2017.

Evropští inženýři se snaží nalézt příčiny vlny poruch hodin na družicích Galileo - pět z 18 navigačních družic, které jsou na dráze, se setkalo s anomáliemi v chodu hodin. Každá družice je vybavena čtyřmi hodinami (pro provoz dostačují jedny) a žádná z družic nebyla v souvislosti s anomáliemi ohrožena. Specialisté chtějí znát příčinu poruch do startu příští čtveřice družic (je naplánováno na listopad 2017).

Vedoucí oddělení programu kosmických a informačních technologií Národní akademie věd Běloruska Sergej Korenjako informoval o přípravě nového kosmického programu Multi-SAT-SG. Program předpokládá vytvořit na oběžné dráze flotilu malých družic pro dálkový průzkum Země; družice budou vypouštěny vždy po několika kusech jednou nosnou raketou. Získaná data budou přímo na družicích částečně zpracovávána a teprve poté budou předávána na Zemi k dalšímu využití.

List Kommersant napsal, že Voroněžský mechanický závod (VMZ) stahuje všechny raketové motory pro druhé a třetí stupně nosných raket Proton-M zpět do výrobního závodu. Podle informací listu jsou důvodem technické závady, které se projevily během statických zkoušek, a podle následného šetření bylo zjištěno, že při výrobě byly použity komponenty určené do jiných typů motorů. Podle vyšetřujících orgánů měla taková praxe ve VMZ probíhat v průběhu několika posledních letech.

Hlavní konstruktér pilotovaného programu v RKK Energija Jevgenij Mikrin oznámil, že v RKK byly dokončeny práce na předběžném projektu nového typu nákladní kosmické lodi (tento projekt měl být hotov ke konci minulého roku). Nová loď bude mít upravený prostor pro kusový náklad, bude vybavena novým hlavním motorem a bude schopná dopravovat i náklad z kosmické stanice na Zem. Pro dopravu na oběžnou dráhu bude nová nákladní loď využívat nosnou raketu Sojuz-2.1b.

Japonská kosmická agentura a Mitsubishi Heavy Industries vydaly společnou tiskovou zprávu, ve které se uvádí, že vzlet nosné rakety H-2A s telekomunikační družicí DSN-2 byl úspěšný a raketa letěla tak, jak bylo plánováno. Družice se pak v plánovaném čase oddělila od horního stupně nosné rakety na přechodové dráze. Na geostacionární dráhu bude družice navedena několika manévry pomocí palubní motorové jednotky. Provoz družice bude zajišťovat pro japonské ministerstvo obrany firma DSN Corporation, dceřiná společnost SKY Perfect JSAT Corporation.

V blízkosti Země prolétají v průběhu dne planetky:
2017 BX, odhadovaná velikost je mezi 4 a 15 metry, maximální přiblížení v 04:54 UT na vzdálenost 0,00177 AU (0,69 vzdálenosti Měsíce, tj. asi 265 000 km), planetka byla poprvé pozorovaná 20. ledna 2017 - Pan-STARRS 1, Haleakala;
(7341)1991 VK, odhadovaná velikost je mezi 860 a 2700 metry, maximální přiblížení ve 12:49 UT na vzdálenost 0,06476 AU (25,18 vzdálenosti Měsíce), planetka byla poprvé pozorovaná 1. listopadu 1991 E. F. Helinem a K.J. Lawrencem na observatoři Palomar.

Pohled do minulosti (25. ledna):
1987 - z arktické základny Chejsa byla vypuštěna meteorologická raketa typu M-100B; dostup 87 km (30. výročí)
1977 - ze základny Tanegashima odstartovala ke zkušebnímu letu sondážní raketa TT-500; dostup 300 km (40. výročí)
1967 - z Cape Canaveral odstartovala sondážní raketa Nike Tomahawk k výzkumu ionosféry; dostup 327 km (50. výročí)
1967 - ze základny Dumont d'Urville odstartovala francouzská sondážní raketa Dragon; dostup 340 km (50. výročí)
1967 - z PU-162 kosmodromu Bajkonur byla nosnou raketou R-360 vypuštěna vojenská družice Kosmos 139 (50. výročí)
1967 - z kosmodromu Bajkonur startovala k testovacímu letu balistická raketa UR-100; havarovala (50. výročí)
1957 - v Sovětském svazu byl v OKB-1 schválen konstrukční návrh první umělé družice Země PS-1 (60. výročí)
1907 - narodil se Norajr Martirosovič Sisakjan (†10.3.1966), lékař, věnoval se kosmické biologii (110. výročí)

Šipka
TOPlist

Žádné komentáře:

Okomentovat