19.9.2011

NASA testuje sluneční clonu, která bude chránit James Webb Space Telescope. Sluneční clona se bude skládat z pěti vrstev a bude zajišťovat provozní teplotu dalekohledu na 40 °K (-233 °C). Testování bylo zahájeno začátkem září v ManTech International Corp. v Hunstville a měly by být dokončeny za dva týdny. Zkoušky zatím ukazují, že se podaří udržet stanovenou provozní teplotu.
***
Programový manažér projektu Near Earth Object (NEO) Lindley Johnson řekl, že na základě pozorování Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) je nepravděpodobné, že vyhynutí dinosaurů na Zemi má na svědomí asteroid známý jako Baptistina. Tento asteroid byl označen za viníka ve studii z roku 2007 na základě pozorování prováděných ve viditelném spektru, nynější pozorování v infračerveném oboru přinesla přesnější data. Podle pozorování WISE, jež probíhalo od ledna 2010 do února 2011, může být Baptistina vyloučena.
***
Astronautka NASA Shannon Walker[ová], která pracovala na Mezinárodní kosmické stanici, bude velitelem 15. expedice v rámci projektu NASA Extreme Environment Mission Operations (NEEMO). Mezinárodní posádka bude od 17. října po 13 dní pobývat na palubě laboratoře Aquarius, která je ponořená pod vodou nedaleko Key Largo na Florině. Jejím úkolem bude vyzkoušet některá řešení, která by mohla být uplatněna při misi k asteroidu.
***
Společnosti Space Expedition Curacao (SXC) a XCOR Aerospace, Inc. oznámily, že podepsaly kontrakt v hodnotě několika miliónů USD, který umožní podnikat suborbitální lety z karibského ostrova Curacao. SXC dále uvedla, že už prodala 35 letenek a do zahájení letů (v roce 2014) hodlá prodat celkem 50 letenek.
***
Server Fontanka.ru oznámil, že 18. září zemřel v Sankt-Petěrburgu ředitel Institutu základní astronomie Ruské akademie věd Andrej Michajlovič Finkelštejn (*7.8.1942).
***
Náčelník oddílu pátrajícího po troskách nákladní lodi Progress M-12M Dmitrij Gurov oznámil, že další hledání bylo odložena na 20. září. Hlavní pátrací skupina nyní očekává stanovení dalšího postupu pátrání, které bude upraveno po dokončení analýzy dosavadních snah. V sobotu a v neděli prohledávala pátrací skupina oblast Čelušmanské doliny, ale žádné fragmenty z Progressu nenašla; bylo objeveno několik úlomků z předchozích startů.
***
Kosmické centrum Južnyj oznámilo, že na kosmodromu Bajkonur probíhá předstartovní příprava telekomunikační družice QuetzSat-1. V minulých dnech byla družice připojena k přechodovému úseku a k tomuto celku byl namontován aerodynamický kryt. Po dokončení instalace krytu bude dokončena elektroinstalace a celá sestava budepřipojena k urychlovacímu bloku Briz-M.
***
Ve Středisku přípravy kosmonautů J. A. Gagarina se uskutečnila tisková konference, na níž kosmonauti Alexandr Samokuťjev a Andrej Borisenko hovořili o svém pobytu na Mezinárodní kosmické stanici. Oba kosmonauti, společně s americkým astronautem Ronaldem Garanem (který je už v USA), byli členy základních posádek 27 a 28.
***
Ruský nákladní letoun Il-76 přivezl z výrobního závodu v Krasnojarsku na letiště Jubilejnyj kosmodromu Bajkonur navigační družici Glonass-M a dva přepravníky s xenonem (který bude použit v motorech družice). Družice byla krátce po přistání letounu přeložena na přepravníky, jež ji převezly do montážní haly 92A-50, kde bude připravována ke startu.
***
Rada Tubalarů (původních obyvatel Republiky Altaj) se obrátila na ruskou generální prokuraturu a senát Ruské federace se žádostí o monitorování životního prostředí v souvislosti s pády raket na území Republiky Altaj. Tubalarové se obávají, že trosky mohou být jedovaté nebo radioaktivní a mohou ohrozit zdroje potravin, jimiž se domorodí obyvatelé tradičně živí. Rozhodnutí podat žalobu padlo po havárii nákladní lodi Progress M-12M.
***
Server ScienceNOW přinesl článek, v němž vědci obhajují myšlenku, že Země může přežít konec Slunce. Článek vychází z přednášky přednesené na konferenci "Extreme Solar Systems". Vědci vytvořili několik scénářů konce Slunce a podle jednoho z nich může být Země "odstrčena" na vzdálenější dráhu a nebude zničena během zvětšování se Slunce; ovšem mohou převládnout síly, které planetu naopak stáhnou do nitra hvězdy.
***
Astronomové odhadují, že řada exoplanet má své měsíce a četnost existence měsíce u planety je asi 1 ku 12. Nejoptimistější odhady hovoří o poměru 1:4, pesimisté hovoří o poměru 1:45. Pro přesnější odhady existence měsíců u exoplanet bude potřebné další podrobné pozorování.
***
V časopisu Icarus byla zveřejněna studie astronomů, kteří se domnívají, že trpalsicí planeta Pluto může pod ledovým příkrovem ukrývat kapalnou vodu. Podle analýz je Pluto tvořeno jen ze 40% z pevného materiálu a 60% připadá na vodní led. Astronomové také předpokládají, že na Plutu je větší množství radioaktivního draslíku, jehož rozpad je zdrojem tepla, a proto může být pod ledem, silným kolem 165 km, voda v kapalném stavu.
***
Čína a Bělorusko podepsaly kontrakt o projektu telekomunikační družice, kterou čínská korporace CASC postaví a vypustí pro Bělorusko. Družice může být vypuštěna do 30 měsíců ode dne, kdy vstoupí kontrakt v platnost.
***
Na ruském segmentu Mezinárodní kosmické stanice bude Segej Volkov doplňovat palivo a okysličovadlo do nádrží modulu Zarja (ze zásob Progressu M-10M) a kromě vědeckých experimentů se bude věnovat kontrole laptopů. Na plánu je i kontrola systému zabezpečení životních podmínek a zahájení experimentu dálkového průzkumu Země SVČ-radiometrija.
***
Časopis Astrobiology Magazine napsal, že kamenné planety mohou být výsledkem neúspěšného pokusu vytvoření planety typu Jupitera. K takovému výsledku dospěli astronomové po studiu více než 1200 exoplanet, pozorovaných pomocí kosmických teleskopů HST a Kepler.

Žádné komentáře:

Okomentovat