Družice Kosmos 2474 (typ Glonass-M) se ve 23:47 UTC úspěšně oddělila od horního stupně nosné rakety a přešla na samostatnou oběžnou dráhu. Družice se pohybuje po plánované dráze a její řízení převzalo Hlavní středisko sledování a řízení kosmických prostředků G. S. Titova.
***Kristin Brost Grantham[ová] z tiskového oddělení společnosti Space X oznámila, že příští start rakety Falcon 9 se neuskuteční před 19. prosincem letošního roku. Datum bylo stanoveno po dohodě s NASA a USAF a s přihlédnutím k plánovanému startu ruské kosmické lodi Sojuz.
***
Ve 20:15 UTC byla ze startovní pozice 4 rampy číslo 43 na kosmodromu Pleseck vypuštěna nosná raketa Sojuz-2.1b, která na geocentrickou dráhu vynesla družici Kosmos 2474 typu Glonass-M. Vypuštění družice zajišťovaly bojové oddíly Kosmických vojsk Ruské federace.
***
V časopisu Nature byla zveřejněna studie NASA, která se zabývá nebývalým poklesem množství ozónu vloni v zimě a letos na jaře. Úbytek, způsobený neobvykle dlouhým obdobím extrémně nízkých teplot ve stratosféře, se přibližuje nejnižším hodnotám, jež byly zjištěny v řadě měření probíhajících od roku 1980. Ze závěru článku vyplývá, že chlór ničí ozónovou vrstvu na delší dobu než se dříve předpokládalo a při změně klimatu mohou nastávat díry v ozónové vrstvě častěji.
***
Tiskové oddělení Roskosmosu oznámilo, že delegace ruské kosmické agentury se zúčastní 62. kongresu Mezinárodní astronautické federace (IAF). Kongres bude probíhat od 3. do 7. října v Jihoafrické republice a zúčastní se ho na 3000 delegátů z celého světa.
***
Vpředvečer kongresu IAF se sešli představitelé kosmických agentur zemí zúčastněných na projektu Mezinárodní kosmické stanice a debatovali o ISS po roce 2020 a o možnostech pilotované kosmonautiky po ukončení činnosti stanice. Představitelé USA, Kanady, Ruska, Japonska a Evropské kosmické agentury se dohodli na vytvoření expertní komise, která se bude tomuto tématu podrobně věnovat. Její první zasedání se uskuteční v roce 2012.
***
Телестудия Роскосмоса uvedla reportáž ze speciálního tréninkového sálu v Centru přípravy kosmonautů, kde se trénují výstupy do kosmického prostoru. Takový pozemní "východ do kosmu" musí absolvovat každá posádka, která se připravuje ke kosmickému letu; tímto výcvikem prošli i "kosmičtí turisté".
***Na sympoziu v Orlandu, věnovanému mezihvězdným výpravám, debatovali v pátek (30.9.) odborníci o stavbě mezihvězdné lodi a konstatovali, že postavit takovou loď bude velice obtížné, ale mnohem těžší bude udržet při životě její posádku. Cesta na nejbližší hvězdu bude totiž trvat stovky, ne-li tisíce let, a vědci si nejsou jisti, zda se lidé budou moci bezpečně reprodukovat; nebezpečím je jednak radiace, jednak mikrogravitace. Athena Andreadis z University of Massachusetts Medical School řekla, že velké meziplametární lodě budou muset být bezpečně udržitelné a zatím pro jejich stavbu neznáme příslušné technologie.
***

***
Na Mezinárodní kosmické stanici probíhají dříve zahájené vědecké experimenty a posádka provádí běžnou denní údržbu jednotlivých systémů stanice. Řízení celé stanice zabezpečují systémy amerického segmentu.
Žádné komentáře:
Okomentovat